SOPOCKA SZKOŁA MUZYCZNA I stopnia

58 551-26-28
E-mail: ssm@sopockaszkolamuzyczna.pl

O nas

Początki historii Sopockiej Szkoły Muzycznej I stopnia sięgają lat czterdziestych XX wieku. W latach 1946-1954 szkoła wielokrotnie zmieniała swoją siedzibę.  Od 1954 roku zajmuje budynek, położony w malowniczym miejscu Sopotu, przy ul. Obrońców Westerplatte 18/20. Kadrę pedagogiczną stanowi 23 nauczycieli.

Dyrektorem szkoły jest Pani Małgorzata Więcławek.

Aktualnie w szkole kształci się 163 uczniów w klasach : fortepianu, skrzypiec, wiolonczeli, gitary, fletu, klarnetu, saksofonu. W zależności od wieku uczniów nauka odbywa się w dwóch cyklach : sześcioletnim i czteroletnim. Oprócz zajęć praktycznych, odbywają się zajęcia z teorii i historii muzyki.

W szkole działa chór, a chęć wspólnego muzykowania stała się asumptem do powstania różnego rodzaju zespołów kameralnych.

Szkoła prowadzi szeroko zakrojoną działalność artystyczną:

• w skali mikro – wewnątrzszkolne koncerty z udziałem uczniów i pedagogów;
  • prezentacje wybitnie uzdolnionych uczniów szkół Trójmiasta
  • w skali makro – koncerty środowiskowe;
  • uczestnictwo w przesłuchaniach regionalnych, konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych;
  • ożywione kontakty ze szkołami muzycznymi zaprzyjaźnionych z Sopotem miast takich, jak:

Frankenthal-Niemcy, Karlshamn-Szwecja, zaowocowały licznymi koncertami gości zagranicznych w Sopocie: delegacja ze Szwecji już kilkakrotnie gościła w Polsce, a uczniowie i pedagodzy naszej szkoły w Szwecji i Niemczech.

Wielu absolwentów szkoły pracuje w charakterze pedagogów w szkołach artystycznych oraz ogólnokształcących. Są wśród nich: nauczyciele muzyki, kierownicy chórów, zespołów w Domach Kultury, dyrektorzy teatrów muzycznych, filharmonii, szkół muzycznych. Wielu z nich jest członkami i solistami orkiestr krajowych i zagranicznych. Lata istnienia szkoły, to okres intensywnej pracy i osiągnięć na różnego rodzaju konkursach i przesłuchaniach zarówno regionalnych, jak i ogólnopolskich.